Bírákról és a bírálatról
A bírálat ideje
2021. április 17.
Bírálat módja
Hagyományos 20 pontos értékelési rendszer alapján
Bírálat helyszíne
Mohácsi Polgárok Olvasóköre
Mohács, Gőzhajó u. 63.
A 2021. évi magnus spirituum pálinka- és
Párlatverseny bonyolításáról
A verseny tervezett időpontja: 2021. április 17, azonban – tekintettel a minősítendő tételek számra, valamint az előre nem látható nem látható külső körülményekre – a szervezők fenntartják az időpont-változtatásának jogát.
A minősítésre váró minták előre meghatározott sorrendben kerülnek a bírálók elé. A minősítések során a közömbösebb ízű, illatú párlatoktól kell az áthatóbb ízű, illatú párlatok irányába haladni.
Elsőként az alacsonyabb alkoholtartalmú minták, majd az erősebb (strong) kategóriájú párlatok bírálatára kerül sor.
Azonos típusú párlatok esetén a fokozódó illat- és az ízhatás határozza meg a minták sorrendjét.
Sorozatvizsgálat esetén lehetőég szerint azonos íz- és illatjellegű párlatokat vizsgál a zsűri.
A bírálóknak a bírálatok között valamint a szünetekben ízhatás-közömbösítő anyagokat kell fogyasztaniuk. Ezek az anyagok lehetnek: ivóvíz, ásványvíz, kifli, pogácsa, sajt vagy alma, illetve ebéd szünetben egy nem megterhelő ebéd.
A bírálati potenciál megítélése a versenyigazgató elsődleges feladata, mely alapján a bírálat során pihenőket rendel el.
A bírálat szigorúan zárt körben kerül megrendezésre az anonimitás és a hitelesség biztosítása érdekében. A bírák a bírálandó pálinka és párlat mintákat nem láthatják, azokat elkülönítve kell tartani a bírálat alatt és a kiszolgáló személyzet minden esetben a bírálandó tételeket asztalszám és kód alapján biztosítja a bírák számára.
A bírálatkor a bírák pontrendszerben értékelnek, majd szöveges értékelést és jellemzést készítenek az adott bírálatról, melyben a tétel előnyeit és hátrányai felvázolva adnak hiteles képet, és az adott pontok alapján besorolnak egy-egy minősítésben.
Minden tételt legalább kettő bíráló kóstol, értékel, melyek közül egyikük a döntnök. Ha nem születik az adott tételről egyöntetű bírálat, akkor a bíráló bizottság elnöke hivatott a tétel minősítésében döntést hozni. A bírálatok során a pálinkák és a párlatok szigorúan a lehető legobjektívebb módon kerülnek elbírálásra.
A bírák a bírálat ideje alatt a nevezett tételek üvegeit nem láthatják. Bírálati szünetekben a minta tárolásárara használt helyiségbe nem léphetnek be.
A bíráló bizottság elnökének feladata a bírálat teljeskörű levezénylése, a bírálat tisztaságának ellenőrzése, a hiányosságok, észrevételek jelzése a verseny igazgató számára.
AZ ÉRTÉKELÉS MÓDJA
Az értékelés minden esetben a 20 pontos rendszer alapján történik.
Tisztaság
Nem optikai tisztaság, hanem párlat tisztaság. A bírálók az elő-utópárlat és egyéb technológiai hibákból származó (pl.: penészes cefre, ecetesedés, merkaptán, kén stb.) hibákat vizsgálják illat alapján. A maximálisan adható pontszám 5 pont, amennyiben a mintán nem érezhető ilyen hiba. A bírák a hibák mértékétől és mennyiségétől függően pontot vonnak le.
02
Gyümölcskarakter
illat és íz alapján vizsgálják, mennyire felel meg a megnevezésben szereplő gyümölcsfajtának. Ha egyáltalán nem annak a gyümölcsnek az illatát és ízét érzik, vagy abszolút neutrális, akkor 1 pont. Innentől kezdve, minél jellegzetesebb, intenzívebb, kellemesebb, úgy nőhetnek az adott pontok maximum 5 pontig.
Szájérzet
itt vizsgálják a szájban érezhető ízeket, azok maradandóságát,
kellemességét, eleganciáját stb. Maximálisan 5 pont adható.
04
Harmónia
Itt a termékről alkotott összbenyomásokat, az íz, illat harmóniáját
értékelik. Minél jobb, annál több pont. Figyelembe veszik, hogy az illat és az íz összhangban van-e. A kóstolás után az íz megfelel-e annak az elvárásnak, amit a szaglás után támasztottak a
termékkel szemben.
Éremhatárok
18,0 – 20,0 pont: arany
16,0 – 17,0 pont: ezüst
14,0 – 15,0 pont: bronz
A kiválasztásról
A verseny szervezőbizottsága nevében és jóváhagyásával a versenyigazgató kizárólag olyan személyeket (pálinkabírálóknak, pálinka-szakmérnökök, gyümölcspálinka-gyártók, díjnyertes magán vagy bérfőzető) kérhet fel a zsűri tagjának, akik napi szinten dolgoznak párlatokkal (előállításukkal, minősítésükkel, kereskedelmükkel, stb.), több éves gyakorlattal rendelkeznek a pálinkák, párlatok, egyéb alkoholos italok minősítésének területén. A felkért bírálónak emellett alkalmasak kell lennie az elfogulatlan, korrekt, a szervezők és a versenyzők részéről elvárható, magas szintű szöveges minősítések elkészítésére.
Bírálók
a Feladatokról
A beküldött gyümölcspálinkák és gyümölcspárlatnak egyedileg történő érzékszervi vizsgálata, valamint versenyszabályzat szerinti írásos értékelése. A bíráló javaslatot tehet a champion- illetve kategóriagyőztesekre, különdíjasokra.
Nagy Attila
a bíráló bizottság elnöke
Ari András
pálinka szakmérnök
Bakó Gyula
pálinkabíráló
Borsos Botond
pálinka szakbíráló
Dr. Csótó Mihály
Daradics Antal
pálinka szakmérnök
Göldner Emil
gyümölcspálinka-gyártó
Hoyck Balázs
pálinkabíráló
Kis Balázs
pálinkabíráló
László Norbert
Pavlicsek Csaba
pálinka szakmérnök
Szöllősi Edit
pálinka szakmérnök
Sólya Nándor
gyümölcspálinka-gyártó
További bírák személye
egyeztetés alatt.
A MAGNUS SPIRITUUM PÁLINKA- ÉS PÁRLATVERSENY
bírálati lapjairól
A nevezők a verseny lebonyolítása után jogosultak hozzájutni a tételeik bírálati lapjaihoz. Azonban a bírált tételekről kialakított magán véleményüket a gálaest folyamán valamint a közösségi oldalakon csak kulturált formában hozhatják nyilvánosságra. A bírálatokról csakis kulturált formában nyilatkozhatnak. A verseny szabályzat elfogadásával ezt tudomásul veszik és elfogadják. Tudomásul veszik, hogy a szervező a verseny időpontjáig köteles megőrizni a nevezési lapokat, bírálati lapokat, majd azokat megsemmisíti.
A MAGNUS SPIRITUUM PÁLINKA- ÉS PÁRLATVERSENY
Háttérszemélyzetéről
Az a személy, aki részt vesz a minták szállításában, raktározásában, előkészítésében, felszolgálásában vagy a versenyhez kötődő egyéb feladatok ellátásban, nem lehet a zsűri tagja.
A kisegítő személyzet tagjainak tartózkodnia kell minden olyan erős illatanyagú szer használatától (pl. parfüm), ami megzavarhatja a bírálókat a párlatok minősítésében. Ilyen esetben a versenyigazgató köteles gondoskodni a személy cseréjéről.
A MAGNUS SPIRITUUM PÁLINKA- ÉS PÁRLATVERSENY
Titoktartási feltételei
A bírálat során az értékelő megbeszélésen kívül tételekkel kapcsolatban beszélgetni, a termékekre utaló megjegyzéseket tenni tilos.
Az adatfeldolgozás során kizárólag a versenyigazgatónak szolgáltatható adat, melyek az eredmény kihirdetéséig titkosnak minősülnek.
A verseny eredményekről csak az eredményhirdetést követően kérhető információ, felvilágosítás, addig a verseny szervezőjének nem áll módjában tájékoztatást adni.
A verseny lebonyolításban résztvevő személyzet szigorú titoktartást köteles fogadni. A versenyről, annak belső rendjéről semmilyen információt kiadni, nyilvánosságra hozni, közösségi oldalakon megosztani nem lehet. Kivéve a versennyel kapcsolatos reklámokat plakátokat, segítő anyagokat, felvilágosítást a jelentkezés érdekében. Az elért eredményeket a díszvacsora estje elött nyilvánosságra hozni tilos!!!
A MAGNUS SPIRITUUM PÁLINKA- ÉS PÁRLATVERSENY
szabályzatának megsértésről
A versenyszabályzat megsértése esetén, az érintett bizottság zsűri tagját a versenyigazgató felmentési joga alapján mentesíti a további bírálat alól.
A versenyszabályzat megsértése esetén, a háttérszemélyzet érintett tagját a versenyigazgató felmentési joga alapján mentesíti a további munkavégzés alól.